Poradňa

Pre Kupujúcich odporúčame tento postup:

  1. Ak sa vám po obhliadke zapáči nehnuteľnosť, vždy skontrolujte a overte údaje v Liste Vlastníctva (LV) na https://www.katasterportal.sk/kapor/, či je predajca ozaj majiteľom nehnuteľnosti, a či sú na LV uvedené aj nejaké ťarchy na nehnuteľnosť. Pozor si dajte zvlášť na predajcov, ktorí požadujú zaplatiť určitý poplatok alebo jeho časť ešte pred obhliadkou nehnuteľnosti.
  2. Dohodnite sa s predávajúcim na rezervácií a na vytvorení znaleckého posudku. Pozor na platbu rezervačného poplatku ! Kedy a ako platiť rezervačný poplatok, konzultujte vždy s advokátom. V zásade by ste mali mať doklad a zmluvu o zaplatení rezervačného poplatku, ale priamo majiteľovi nehnuteľnosti, NIE sprostredkovateľovi predaja.
  3. Požiadavku na vytvorenie znaleckého posudku by mal zadať kupujúci.
  4. Overte si ponúkanú cenu nehnuteľnosti podľa hodnoty v znaleckom posudku - v časti Všeobecná hodnota nehnuteľnosti a dohodnite sa s predávajúcim na Kúpno –Predajnej cene nehnuteľnosti.
  5. Požiadajte advokáta o vytvorenie zmluvy o budúcej kúpnej zmluve resp. návrhu kúpnej zmluvy.
  6. Podávajte žiadosť o hypotéku so všetkými potrebnými dokladmi. Ak sú k dispozícií všetky potrebné doklady a sú správne, tak vybavenie hypotéky trvá približne 2 týždne, niekedy aj kratšie.

V prípade, že nákup nehnuteľnosti plánujete realizovať pomocou hypotekárneho úveru, tak znalecký posudok k podaniu žiadosti o novú hypotéku nesmie byť starší viac ako 12 mesiacov.